Confirmed: United's UEFA Youth League opponents

Manchester United's Under-19s will return to UEFA Youth League action with a blockbuster home tie against Real Madrid, on 2/3 March.

The Reds' first participation in the competition since 2018/19 has been delayed due to the COVID-19 pandemic, with the format now changed to a straight knockout.

Today's draw for the last 64 sees us host the Spanish giants, who are the reigning champions after defeating Benfica 3-2 in last season's final.

United, featuring James Garner, were knocked out of the 2018/19 competition by FC Midtjylland.

Due to the first-team's qualification for this season's UEFA Champions League, our youngsters find themselves in the UEFA Champions League path, which is usually played in groups mirroring the senior competition.

This year, however, the 32 teams will face off and be whittled down to 16 and then eight, before merging with the domestic champions path (also containing 32 sides) for the round of 16.

Our best performance in the competition is a pair of last-16 finishes, recorded in 2018 and 2019.

See below for the full draw...

UEFA CHAMPIONS LEAGUE PATH

Olympiacos (GRE) v Manchester City (ENG)
Inter Milan (ITA) v Bayern Munich (GER)
Sevilla (ESP) v Paris Saint-Germain (FRA)
Shakhtar Donetsk (UKR) v Porto (POR)
Ajax (NED) v Krasnodar (RUS)
Manchester United (ENG) v Real Madrid (ESP)
Istanbul Basaksehir (TUR) v Club Brugge (BEL)
Atalanta (ITA) v RB Leipzig (GER)
Zenit (RUS) v Rennes (FRA)
Juventus (ITA) v Borussia Dortmund (GER)
Midtjylland (DEN) v Atletico Madrid (ESP)
Chelsea (ENG) v Salzburg (AUT)
Liverpool (ENG) v Marseille (FRA)
Dynamo Kiev (UKR) v Barcelona (ESP)
Lokomotiv Moscow (RUS) v Ferencvaros (HUN)
Borussia Monchengladbach (GER) v Lazio (ITA)

DOMESTIC CHAMPIONS PATH

Gornik Zabrze (POL) v PAOK (GRE)
Olimpija Ljubljana (SVN) v Celta Vigo (ESP)
APOEL (CYP) v Viitorul (ROU)
Apolonia (ALB) v Gyor (HUN)
Dinamo Zagreb (CRO) v Rosenborg (NOR)
Hammarby (SWE) v Waterford (IRL)
Galatasaray (TUR) v AZ Alkmaar (NED)
Rangers (SCO) v Cologne (GER)
Angers (FRA) v Red Star (SRB)
Genk (BEL) v Zilina (SVK)
Sparta Prague (CZE) v Benfica (POR)
Basel (SUI) v Odense (DEN)
Sheriff Tiraspol (MDA) v Kairat Almaty (KAZ)
Chertanovo (RUS) v Maccabi Haifa (ISR)
Dinamo Minsk (BLR) v Ludogorets (BUL)
Shkendija (MKD) v Gabala (AZE)

Recommended: